• Aktualności

            • Dzień bez plecaka - akcja SU

            • Na Prima Aprilis Samorząd Uczniowski zaproponował zabawę  "dzień bez plecaka" - backpack day. Dzisiaj odrzuciliśmy placaki na rzecz innych "nosidełek", w które zapakowaliśmy podręczniki i przybory. Wielu uczniów wykazało się kreatywnością, a uciechy było co nie miara. Jednak większość uczniów po zmaganiach z wymyślnymi torbami doceniła zalety szkolnego plecaka.

            • Kiermasz słodkości

            • Przedświąteczny kiermasz słodkości przygotowali uczniowie i rodzice klasy II. To była prawdziwa uczta dla oczu i brzuchów. Przy okazji kiermaszu uczniowie klasy II ćwiczyli się w matematyce, wydając pieniążki pod czujnym okiem dorosłych ekspedientek. Dziękujemy rodzicom oraz wychowawczyni pani Joannie Dolińskiej za organizację.

            • Dzień bez plecaka na Prima Aprilis

            • Z inicjatywy SU organizujemy 31 marca (piątek) "Dzień bez plecaka" na Prima Aprilis.


              Dzień bez plecaka (z ang. no backpack day) to szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt - książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób.

              i

            • Góra Grosza - podsumowanie akcji SKW

            • W marcu podsumowaliśmy akcję charytatywną "Góra Grosza". Zebraliśmy w sumie 146,60 złotych w monetach groszowych, które ważyły 14 kg. Monety zostały zapakowane i odesłane w 2 paczkach  do organizatora. Dziękujemy wszystkim, którzy "wtrącili swoje trzy grosze" do puszki i  nie pożałowali "złamanego grosza". Wasze dobre serce bierzemy za "dobrą monetę".

            • Akcja społeczno-edukacyjna "Konwalia"

            • Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Popularyzujemy w szkole wiedzę na temat dokonań genialnego astronoma. Inspiracją do zorganizowania akcji o nazwie "Konwalia" stał się XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego.  Konwalia  utożsamiana była z wiedzą przyrodniczą i sztuką medyczną. Konwalię w dłoniach Mikołaja Kopernika na portrecie można odczytać  jako ponadczasowy symbol wszechstronnych zainteresowań i zdolności naszego Wielkiego Rodaka. Jego osoba jest silnie związana z Warmią, ponieważ na jej terenie sprawował m. in. funkcje: kanonika, administratora dóbr, lekarza, prawnika i rozwijał swoje pasje związane z astronomią.

            • Idzie wiosna ...

            • Strojna w zieleń poprzez ziemię idzie wiosna.
              Cała w kwiatach, w śpiewie ptaków, w blasku słońca.

              Jasną chmurę ma nad czołem uśmiechnięta.
              Wiatrem miękkim pełnym ciepła owinięta.

              Idzie ziemią, idzie wodą jak to wiosna,
              aż do lata dojdzie strojna by tam zostać.

            • Pierwszy dzień wiosny - akcja SU

            • 21 marca powitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę. Samorząd uczniowski przygotował dwie  Marzanny. Barwnym i głośnym korowodem przeszliśmy przez Rogajny, wyganiając hałaśliwie odchodzącą zimę i przywołując wiosnę. Kolorowy pochód zakończył się na boisku szkolnym, gdzie Marzany zostały podpalone na znak ocieplenia.

            • Lekcja historii nie musi być nudna- śladami ginących zawodów: kowal

            •  

              15 marca 2023 r. uczniowie klasy V w ramach lekcji historii odwiedzili warsztat mistrza kowalstwa Pana Zygmunta Zawadzkiego w Rogajnach. Dużą niespodzianką było to, że uczniów przywitał Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski. Burmistrz opowiedział o historii miasta Pasłęka oraz przedstawił, czym obecnie zajmuje się Pan Zygmunt Zawadzki. A są nimi postacie średniowiecznych rycerzy wykonane z metalu, które w najbliższym czasie staną w Pasłęku. Podczas wizyty pan Zygmunt opowiedział uczniom o tym, jak został kowalem. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć palenisko oraz narzędzia, na przykład młotki i dziurownice, kleszcze oraz wszelkiego rodzaju przecinaki, gładziki i żłobniki. Wszystko to po to, aby skręcać, ciąć, zginać oraz wygładzać wyrób, zapewniając mu jak najlepszą jakość. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali pana Zygmunta oraz oglądali wyposażenie kuźni. Była to niesamowita przygoda, a nade wszystko doza wiedzy na temat ciężkiej pracy kowala, która wymaga sprawności fizycznej, ale daje dużo radości i satysfakcji. Dziękujemy za wspaniała lekcję!

            • Finanse na wyposażenie szkolnej biblioteki

            • Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, działając z upoważnienia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, podjął decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego sześciu placówkom oświatowym prowadzonym przez Gminę Pasłęk w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – edycja 2023 r. Nasza szkoła otrzymała  4 tysiące zł, na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej.

            • Wizyta ósmoklasistów w Urzędzie Miejskim w Pasłęku

            • 10 marca uczniowie klasy 8 odwiedzili Urząd Miejski w Pasłęku w ramach wiedzy o społeczeństwie oraz zajęć z doradztwa zawodowego. Młodzież spotkała się z burmistrzem Pasęka w jego gabinecie. Ucznowie zapoznali się z obowiązkami burmistrza, pytali o zadnia gminy, o inwestycje planowane w najbliższym czasie. Zastępca burmistrza oprowadził młodzież po urzędzie, omawiając poszczególne referaty. Już teraz młodzi obywatele wiedzą, co w którym można załatwić. Na koniec uczniowie otrzymali drobne upominki. Z uwagą słuchali i interesowali się zajęciami urzędników. 

            • Dentobus - dbamy o zęby

            • 8 marca uczniowie naszej szkoły mogli przebadać stan swoich zębów w Dentobusie - moblinym autobusie wyposażonym w sprzęty dentystyczny. Kontola uzębienia odbywała się bezpłatnie za zgodą rodziców, a każde dziecko otrzymało pisemną informację i zalecenia od dentysty dla rodziców.

              Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem.

            • Dzień Kobiet w naszej szkole

            • Obchodzone 8 marca święto znane jest niemal na całym świecie. Dzień Kobiet świętowały wszystkie klasy w naszej szkole. Chłopcy złożyli życzenia dziewczętom, obdarowując je drobnymi upominkami. Nasi uczniowie nie zapomnieli także o paniach nauczycielkach - wręczając im kwiatki. Dziękujemy za pamięć naszym gentelmenom.