16 listopada klasa VI wystąpiła w patriotycznym przedstawieniu z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uczniowie odegrali legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz moment rozbiorów Polski, by z pieśnią na ustach przejść wraz z Pierwszą Brygadą do odzyskania wolności w 1918 r. Pokazali, jak wyglądały granice Polski przez wieki i z dumą deklarowali swoją polskość. Wszyscy ucznowie klasy VI oraz Nikola Głuszyk z klasy IV pokazali śpiewem, dramatycznymi scenkami oraz melorecytacją, jak wiele oblicz ma nasza ojczyzna i jak bogatą mamy spuściznę, godną opowieści - nie tylko tych listopadowych: krwawych i ciekawych.
Aktualności
Odegraliśmy opowieści o Polsce w Narodowym Dniu Niepodległości
- 6
Poczet sztandarowy podczas gminnych obchodów Dnia Niepodległości
- 2
Tak pięknie prezentował się nasz poczet sztandarowy 11 listopada we mszy za Ojczyznę oraz podczas przemarszu z flagą pod Pomnik Niepodległości na gminnych obchodach 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podziękowania dla chorążego Alana Dwojackiego oraz asysty: Julii Matuszewskiej i Julii Paszek z klasy VIII.
Symbole narodowe na szkolych gazetkach
W listopadzie szczególnie zwracamy w szkole uwagę dzieci na symbole narodowe. Korytarze szkolne ozdabiają biało-czerwone gazetki patriotyczne, w tworzenie których angażują się uczniowie.
Nagrodzeni dyplomami w konursie "Mój bohater Niepodległej"
Dziewięcioro uczniów naszej szkoły otrzymało dyplomy za udział w konkursie plastyczno-filmowym "Mój bohater Niepodległej" zorganizowanym przez Burmistrza Pasłęka. Na krótkim apelu dyrektor szkoły wręczyła dzieciom z klas 0-IV pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy zaangażowania.
„Szkoła do hymnu!”
10 listopada cała szkoła odśpiewała o symbolicznej godz. 11:11 „Mazurek Dąbrowskiego” w obecności pocztu sztandarowego, biorąc udział w akcji ogólnopolskiej "Szkoła do hymnu!". Uczciliśmy w ten sposób Narodowy Dzień Niepodległości.
Czy wiesz, że hymn Polski:
- został napisany przez Józefa Wybickiego,
- nazywany jest Mazurkiem Dąbrowskiego, jednakże oryginalny tytuł brzmi Hymn Legionów Polskich we Włoszech.
- twórca muzyki do tej pory pozostaje nieznany,
- utwór nazywany jest Mazurkiem Dąbrowskiego na cześć generała Jana Henryka Dąbrowskiego, współtwórcy Legionów i towarzysza broni Józefa Wybickiego.
- pieśń od 1797 roku podnosiła na duchu polskich żołnierzy i stała się bardzo popularna wśród Polaków na emigracji.
Na szkolnym facebooku zamieściliśmy krótki film z wydarzenia: https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-Janusza-Korczaka-w-Rogajnach-111169583620914
"Calineczka" w wykonaniu szkolnego koła teatralnego
- 4
9 listopada uczniowie z koła teatralnego pod opieką pani Joanny Dolińskiej wystawili spektakl „Calineczka”. We wszystkie role wcielili się uczniowie klasy IV. Podjęli się trundnego wyzwania i wykazali się wielkim talentem aktorskim. Należą się im wielkie brawa, za to że przenieśli nas w przepiękny barwny i żartobliwy świat baśni. Dziękujemy także rodzicom uczniów za przygotowanie przepięknych strojów.
Diana Pych z klasy V
PS. Na szkolnym facooku można obejrzeć nagrane fragmenty przedstawienia. Zapraszamy na Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Rogajnach
Podziękowania za książeczki dla Mai
Dziękujemy Mai Pielech z klasy VIII za podarowanie przepięknej i ciekawej kolekcji książek do szkolnej bibioteki. W sumie w zestawie znajdują się 32 tytuły, w tym lektury szkolne. Zapraszamy do czytania.
Spektakl profilaktyczny - byliśmy w teatrze.
- 1
8 listopada uczniowie klas 0-III obejrzeli spektakl profilaktyczny "Tajemnicza walizka" w Pasłękim Ośrodku Kultury. Tematem sztuki był wpływ nieposłuszeństwa, zła i kłamstwa na życie ludzi. Aktorzy wchodzili w interakcje z widzami, a po spektaklu zaprosili troje uczniów na scenę, aby dokonać podsumowania i uświadomić wszystkim, że nie rozwiąże się problemów, sięgając po alkohol.
Dzień Papieski
29 października pod hasłem „Nie lękajcie się” obchodziliśmy 21. Dzień Papieski. Wpominaliśmy papieża Polaka Jan Pawła II przy montażu słowno-muzycznym, który przygotowała pani Małgorzata Jakubschon wraz z klasą VIII. Wysłuchaliśmy najważniejszych faktów z życia Karola Wojtyły oraz jego pontyfikatu, ale najprzyjemniejsze okazły się ulubione piosenki papieża, które śpiewała cała szkoła.
"Przerwa na czytanie"
W październiku w naszej szkole przeprowadzona została II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE". Przez ostatni tydzień października w szkolnej bibliotece czytaliśmy cicho i głośno na długich przerwach: przy stolikach, na dywanie - jak komu było wygodnie.
Czy wiesz, że czytanie:
- Redukuje stres. Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca.
- Poprawia pamięć.
- Inspiruje.
- Rozwija wyobraźnię.
- Poprawia skupienie i koncentrację.
- Poszerza słownictwo.
- Stymuluje mózg.
Bezpieczeństwo - próbna ewakuacja przeciwpożarowa
- 1
27 października odbyła się próbna ewakuacja w naszej szkole. Przeprowadzili ją strażacy z Pasłęka.
Po sygnale dźwiękowym w postaci 3 krótkich dzwonków uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki czyli boisko szkolne. Na parterze uczniowie musieli przedzierać się przez gęsty dym. Ćwiczenia były całkowitym zaskoczeniem dla wszytkich, co nadło im wymiary realności. W czasie akcji "zaginął" jeden uczeń, który został wyprowadzony przez strażaków.
Celem ćwiczeń było uświadomienie uczniom i nauczycielom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Strażacy sprawdzili także budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji.
Życzenia dla nauczycieli
Dzień Edukacji Narodowej
Nauczyciela nie jest w stanie zastąpić nawet najsprawniejsza aplikacja, czy komputer, co pokazało nam ubiegłoroczne doświadczenie z pracą zdalną. W Dniu Edukacji Narodowej te słowa wybrzmiały wyraźnie na apelu. Potrzebujemy relacji nauczyciel - uczeń. Potrzebujemy nauczycieli.
13 października nasza szkoła uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Głównym zadaniem święta jest upamiętnienie powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników. Klasa VIII pod kierunkiem M. Deptuły przygotowały program artystyczny, w którym nie zabrakło ciepłych wierszy oraz melodyjnych piosenek.
Dyrektor szkoły Pani Anna Sarnowska wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podziękowała i złożyła słowa uznania za odpowiedzialną pracę nauczycieli, szczególnie w czasie zdalnego nauczania, które okazło się wyzwaniem dla wszyskich. Człowieka - nauczyciela nie jest w stanie zastąpić nawet najsprawniejsza aplikacja, czy komputer, co pokazało nam ubiegłoroczne doświadczenie z pracą zdalną. Dyrektor przypomniała, że nauczyciel to osoba, która jest nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, ale także jest sprawnym pedagogiem i psychologiem oraz wychowawcą.
Głos zabrała również przedstawicielka Rady Rodziców - pani Kosiewicz, by podziękować nauczycielom za ich pracę i wychowanie dzieci.
Ślubowanie klasy I i II
- 4
13 października pierwszoklasiści oraz drugoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności uczniowskiej. Dyrektor Pani Anna Sarnowska pasowała najmłodsze dzieci na uczniów naszej szkoły. Uczniowie złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły oraz zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym przed nauczycielami oraz starszymi kolegami. Tekst ślubowania stanowi obietnicę złożoną na cały okres nauki w szkole podstawowej, dlatego jest także przypomnieniem obowiązków wszystkim uczniom. Starsi koledzy z klasy III przygotowali występ muzyczny. Nie obyło się bez upominków od rodziców oraz dla młodszych kolegów od starszych. Rodzicom gratulujemy udanych pociech.
Izabela Sadolewska
Posadziliśmy drzewo w Dniu Drzewa
- 3
Dziś z okazji Dnia Drzewa w obecności całej szkoły posadziliśmy drzewko w przyszkolnym ogródku. Z małej sadzonki urośnie buk. Każda klasa miała swój mały udział w sadzeniu roślinki: chłopcy z klasy ósmej wykopali dół i wsadzili sadzonkę, zaś przedstawiciele pozostałych klas podlali roślinkę. Niech rośnie silna wysoko.
Akcja odbyła się z inicjatywy pani Agnieszki Urbanowicz i Samorządu Uczniowskiego.
Święto Drzewa obchodzone jest co roku 10 października w Polsce. To międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Niestety, drzewa znikają w zbyt szybkim tempie. Zajmują 30% powierzchni planety, ale co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Tymczasem korzyści z obecności drzew w są bardzo liczne. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania i życia. Dzięki drzewo możemy oddychać tlenem.
Diana Pych i Izabela Sadolewska
Dzień Drzewa w klasach IV-VI
Dzień Drzewa w klasie VI minął pod hasłem integracji i współpracy oraz świadomości różnorodności: zarówno ekologicznej, jak i społecznej. Wszyscy jesteśmy jak barwne liście w zmieniającymi się świecie. Z kolei klasa IV postawiła na indywidualne prace plastyczne z wykorzystaniem naturalnych elementów kompozycji.
Dzień Drzewa w klasach I-III
- 10
Dzień Drzewa w klasach I-III obchodzono bardzo kreatywnie 11 października. Motyw drzewa były motywem przewodnim na każdej lekcji : plastyki, przyrody, polskiego, matematyki, a nawet informatyki.
Dzień Jabłka w klasie II
- 2
28 października klasa II obchodziła Święto Jabłka. Rozmawialiśmy temat witaminek, które kryją w sobie nasze polskie owoce. Przypomnieliśmy, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zapobiegać wielu chorobom. Wdrażaliśmy w życie zasady hignieny przy spożywaniu posiłków. Nie zabrakło zabaw matematycznych i plastycznych z użyciem jabłek. Na zakończenie zajęć wszyscy zajadaliśmy się zdrowymi, soczystymi jabłkami
Mistrzynie ortografii: Maja, Ola i Julia z klasy VIII
29 września w CSE „Światowid” w Elblągu, odbył się Finał konkursu o tytuł "Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa". W finale zmierzyli się zwycięzcy pierwszego etapu dyktanda - przedstawiciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli. Z naszej szkoły w finale znalazły się: Maja Pielech, Julia Matuszewska i Aleksandra Tanona. Zespół naszych dziewczyn zdobył 3 miejsce w potyczkach językowych, pokonując 60 uczestników konkursu.
Gratulacje dla ósmoklasitek i przygotowującej je polonistki - pani Moniki Deptuły.
Filmowa relacja z konkursu: https://www.youtube.com/watch?v=c3bg1KglxE4&t=30s
Dzień Głośnego Czytania
- 2
W 2021 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września. W naszej szkole zorganizowano sesje czytelnicze na przerwach w biliotece pod opieką mgr Małgorzaty Jakubschon. W roli czytających wcielali się: bibliotekarka, nauczyciele, starsi koledzy.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.
Warto czytać każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces w rozwoju dziecka.
Archiwum Aktualności