W tym roku kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji "Żonkilowe Pola Nadziei". 3 i 4 kwietnia uczniowie prowadzili kiermasz słodkości oraz rękodzieła, z którego dochód w wysokości 1414 zł zostanie przekazany na Elbląskie Hospicjum im. dr Aleksandry Gabrysiak. Uczniowie zbierali również pieniądze do puszek wśród lokalnej społeczności i w sklepie w Rogajnach. Dziękujemy wolontariuszom Szkolnego Klubu Wolonatriuszy oraz ich rodzicom za zaangażowanie, a lokalnej społeczności za szczodre i wrażliwe serca.
Aktualności
"Żonkilowe Pola Nadziei" - akcja SKW
- 11
Warsztaty plastyczno-wielkanocne na świetlicy.
Gipsowe jajeczka to alternatywa dla jaj kurzych. Na świetlicy uczniowie dekorowali wcześniej ulepione przez siebie kształtne ozdoby wielkanocne z masy gipsowej. Zajęcia nie tylko wprowadzały w świąteczny nastój, ale także wyrabiały manualne umiejętności oraz kreatywność.
Nikola i Justyna laureatkami XXI Powiatowego Konkursu Piosenki Obcej w Pasłęku.
- 3
Nikola Głuszyk oraz Justyna Piotrowska z naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcej w Pasłęku 4 kwietnia 2025 roku i obydwie zostały laureatkami tegorocznej edycji.
Nikola Głuszyk z SP Rogajny wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii solistów ze szkół podstawowych piosenką ,,Stay” Rihanny. Zaś Justyna Piotrowska zdobyła serca widzów i otrzymała Nagrodę Publiczności.
To muzyczne wydarzenie od lat gromadzi młodych pasjonatów śpiewu z regionu w Zespole Szkół w Pasłęku pod honorowym patronatem starosty elbląskiego, pana Macieja Romanowskiego.
Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół z Elbląga, Pasłęka, Młynar, Rogajn, Milejewa i Gronowa Górnego w trzech kategoriach: soliści ze szkół podstawowych, soliści ze szkół ponadpodstawowych oraz zespoły. Każda szkoła mogła wystawić najwyżej dwóch reprezentantów. Obydwie solistki z Rogajn zostały nagrodzone.
Gratulacje dla młodych utalentowanych dziewczyn z SP Rogajny.
Dinozaury w szkole
1 kwietnia w naszej szkole pojawiły się dinozaury - i to nie byle jakie - ale ogromne jak w rzeczywistości. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą klasy 2, która w dzisiejszym dniu zgłębiała wiedzę paleontologiczną. Czyżby niechcący ożywili kilka wymarłych gatunków. I tak tyranozaur nie tylko okupował szkolne boisko, ale także zmieścił się do klasy. Z kolei pterodaktyl dawał się głaskać, a nawet chciał zagrać w piłkę na w-fie. Łagodny stegozaur mógł przestraszyć nie jednego swoim cielskiem. Prima Aprilisowa magia czy może cuda techniki?
Dzień bez plecaka - akcja SU
- 5
Na Pirma Aprilis Samorząd Uczniowski zaproponował zabawę "dzień bez plecaka" - backpack day. Dzisiaj odrzuciliśmy placaki na rzecz innych "nosidełek", w które zapakowaliśmy podręczniki i przybory. Wielu uczniów wykazało się kreatywnością, a uciechy było co nie miara. Jednak większość uczniów po zmaganiach z wymyślnymi torbami doceniła zalety szkolnego plecaka.
"Dzień bez plecaka" na Prima Aprils
Z inicjatywy SU organizujemy 1 kwietnia "Dzień bez plecaka" na Prima Aprilis.
Dzień bez plecaka (z ang. no backpack day) to szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt - książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób.
Edukacja teatralna
Klasy 4-8 na spektaklu „Film vs teatr” Poznańskiego Teatru Aktora z zapartym tchem śledziły losy młodzieżowych bohaterów zamkniętych w interaktywnym pokoju, który wymuszał na nich zadania aktorskie do sfilmowanych lektur. To była świetna zabawa oraz okazja do przypomnienia tytułów znanych zekranizowanych dzieł literackich.
Dni Otwarte w ZSEiT dla ósmoklasitów
- 3
Dni Otwarte w ZSEiT w Pasłęku dały możliwość ósmoklasistom poznania oferty szkoły ponadgimnazjalnej oraz wypróbować swe predyspozycje na różnych kierunkach kształcenia. Obejrzeliśmy także nowe zaplecze szkoły - ogromną halę widowiskowo-sportową oraz strzelnicę multimedialną.
Pierwszy dzień wiosnyb- akcja SU
Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy barwnym korowodem z Marzanną, wykonaną własnoręcznie przez uczniów klasy 7. Nasz Marzanna po przemarszu wysłana została paczką kurierem do Grenlandii a wraz z nią zima. I okazało się, że była to dobra decyzja, gdyż słońce zaświeciło jaśniej.
Kangur matematyczny
Ogólnopolski konkurs matematyczny „Kangur” odbył się 20 marca 2025 r. Wzięło w nim udział 20 uczniów z naszej szkoły. Trzymamy kciuki za wyniki.
Warsztaty zawodoznawcze w ZS w Pasłęku
- 1
„Kompas kariery” - warsztaty zawodoznawcze w Zespole Szkół w Pasłęku i Drzwi Otwarte dla ósmoklasistów. Klasa 8 zapoznała się z ofertą ZS w Pasłęku oraz ofertą lokalnych pracodawców.
Laboratorium przyszłości
Uczniowie klasy I poznali podstawy pracy z drukarką 3D, projektowali w programie TikerCard. Już w czasie jednej lekcji udało się wydrukować breloczek do kluczy. Praca z drukarką 3D to nie tylko rozwijanie umiejętności informatycznych, ale także wyobraźni i kreatywności uczniów.
Prezentacja oferty ZSEiT dla ósmoklasistów
11 marca ósmoklasiści zostali zapoznani z ofertą kształcenia w ZSEiT w Pasłęku. Gościliśmy uczniów ZSEiT w naszej szkole. Z pasją opowiadali nam o kierunkach, na których się uczą. Zatem poznaliśmy profil: obronny, ekonomiczny, gastronomiczny oraz agrobiznes. A także wiemy, czego można nauczyć się w szkołach branżowych na kierunku mechanika opreratora maszyn rolniczych oraz mechanika samochodowego lub kucharza.
"Bieg po zdrowie" - program profilaktyczno-wychowawczy
"Bieg po zdrowie" - to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami, wpisany do stałych zadań profilatyczno-wychowawczych szkoły, skierowanych corocznie do uczniów klasy IV. Nasza szkoła realizuje go corocznie z czwartoklasistami. Na lekcjach wychowawczych uczniowie kalkulują (zarówno finansowo jak i zdrowotnie oraz społecznie), czy palenie się opłaca. Zawsze rachunek wypada tak samo - negatywy przeważają nad pozornymi zaletami.
Janusz Korczak - nasz patron. Obejrzyj teledysk.
Nasz szkoła nosi imię Janusza Korczaka. Prezentujemy najnowszą piosenkę i teledysk o naszym patronie, który znajduje się po linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=hL04vaKU-Eg
„Korczak” - zespołu 7x77, to piosenka, której słowa pochodzą z wiersza „Kartka z dziennika Akcji” żydowskiego poety Władysława Szlengla, opisującego ostatni marsz Janusza Korczaka z dziećmi, podczas likwidacji getta warszawskiego w 1942 roku. Utwór inspirowany niezwykłą postacią Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga (walczącego o prawa dziecka), pisarza, lekarza, myśliciela i opiekuna dzieci, który, mimo propozycji ucieczki ze strony niemieckich władz, nie opuścił do końca swoich podopiecznych z warszawskiego Domu Sierot. Jego ostatni marsz wraz z dziećmi z Domu Sierot przy ul. Siennej 16 na Umschlagplatz w dniu 4 sierpnia 1942 roku stał się na zawsze symbolem godności, miłości i heroizmu.
Kobieta idąca wraz z dziećmi, którą umieścił Tomasz Wysocki na swoim teledysku, to Stefania Wilczyńska, która również, jak Korczak, nie opuściła do końca swoich wychowanków.
Janusz Korczak zginął wraz ze swoimi dziećmi 7 sierpnia w niemieckim obozie zagłady Treblinka.
Obecnie istnieje w Polsce około dwustu placówek noszących imię Janusza Korczaka jako swego patrona.
Szkoła dla Rodziców
Zapraszamy do skorzystania z oferty warsztatowej "Szkoła dla Rodziców" w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku.
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Spektakl o Żołnierzu Wyklętym - pozajemy bohatera rotmistrza Pileckiego
- 2
28 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu poświęconym Żołnierzom Wyklętym w Morąskim Domu Kultury. Musical w wykonaniu Teatru Muzycznego Druga Zwrotka pod tytułem "Kryptonim Druh" skupił się na życiu rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najsłynniejszych żołnierzy, który dobrowolnie trafił do Auschwitz, by zbierać informacje o niemieckim obozie koncentracyjnym, a po wojnie kontynuował walkę z komunistycznym reżimem. Spektakl w sposób poruszający ukazał dramatyczne losy Pileckiego, jego niezłomną odwagę i poświęcenie dla ojczyzny. Wzruszające utwory muzyczne oraz surowa i mroczna scenografia poruszająco trafiały do widza w scenach przesłuchań Witolda oraz obozowych obrazach. Uczniowie mieli okazję głębiej poznać historię Żołnierzy Wyklętych oraz ich wkład w walkę o wolność Polski. Każdy wyszedł poruszony i wzruszony bohaterstwem i niezłomną postawą rotmistrza Pileckiego, a którym więcej mogliśmy poczytać na wystawie towarzyszącej musicalowi.
Alicja B.
Warsztaty rękodzieła
W bibliotece nie próżnujemy, a rękodzieło jest zawsze w modzie. Na warsztatach z pedagog mgr Agatą Brodnicką uczniowie klasy IV mogli wyczarować własnoręcznie robioną biżuterię. To pożyteczne, kreatywne i manualnie rozwijające zajęcia.
Kreatywne zajęcia techniczne w klasie pierwszej z gliną
Kreatywne zajęcia techniczne w klasie pierwszej z gliną.
Praca w glinie wyrabia sprawność manualną, cierpliwość, rozwija inwencję twórczą i wyobraźnię. Powstały piękne wazoniki, kubeczki i talerzyki. Brawa dla młodych twórców.
Archiwum Aktualności