• Aktualności

            • Pedagog radzi

            • Jak poradzić sobie ze stresem?

              Radzenie sobie ze stresem to bardzo szerokie zagadnienie, ale można udzielić kilka podstawowych wskazówek:

              • uwierz w siebie – pamiętaj, że to czy źle lub dobrze myślisz o sobie zależy w dużej mierze od tego czego o sobie nauczyłeś się w życiu, i że w znacznym stopniu możesz wzmocnić wiarę w siebie. Daj więc sobie szansę i naucz się pozytywnych rzeczy o sobie,
              • traktuj trudności jak wyzwania – niemal niezależnie od tego jakie trudności nas spotykają, zawsze możemy się dzięki nim czegoś nauczyć i znajdować w tym energię, nie bez powodu mówi się „co cię nie zabije to cię wzmocni”,
              • naucz się odprężać – tak samo jak organizm potrafi przystąpić do mobilizacji w postaci reakcji stresowej, może też się skutecznie odprężyć. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule „Relaksacja – sposób na odprężenie i wzmocnienie”,
              • bądź aktywny – aktywność fizyczna to jeden z prostych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Jesteś spięty? Idź na jogging,
              • poznaj i szanuj swoje uczucia – doświadczane emocje to ważne wskazówki od naszego ciała i umysłu. Staraj się ich słuchać i traktuj jak sprzymierzeńców,
              • skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą o tym co trudne potrafi nieraz radykalnie zmienić postrzeganie trudności. Możesz też skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty.

              Wielu z nas dysponuje skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem, niektóry mają je „we krwi”, inni z powodzeniem uczą się ich w trakcie życia.  Pamiętajmy, że ta nauka nie musi przebiegać w samotności. Podobnie jak korzystamy z usług instruktora nauki jazdy, żeby nauczyć się obsługiwać samochód, możemy też skorzystać z pomocy psychologa, by skuteczniej nauczyć się „obsługiwać” swoją psychikę, swój mózg, który jest przecież znacznie bardziej skomplikowanym „urządzeniem” niż samochód.

              Opracował: mgr Grzegorz Mączka

            • Kontynuujemy zdalne nauczanie

            • Zgodnie z informacją Ministra Edukacji Narodowej zdalne nauczanie prowadzone będzie do 24 maja, a egzaminy ósmoklasisty mają się rozpocząć 16 czerwca

            • Szyjemy maseczki dla naszych uczniów

            • Pracownicy naszej szkoły szyją maseczki ochronne. Są one przeznaczone dla dzieci uczących się w naszej szkole i będą rozdane po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć. Osoby, które pilnie potrzebują maseczki, mogą od poniedziałku 27 kwietnia odbierać maseczkę w siedzibie naszej szkoły.

            • Życzenia wielkanocne

            • Drodzy Uczniowie i Rodzice,

              Życzymy Wam, aby te święta wielkanocne

              wniosły do Waszych domów wiosenną radość i świeżość, 

              żebyście z nich czerpali siłę i zdrowie w  nadziei na lepsze jutro.

               

                                                                                                              Dyrektor Anna Sarnowska

                                                                                                              wraz z Gronem Pedagogicznym

            • Przerwa wielkanocna

            •  

              Przerwa wielkanocna w szkole trwa

              od 9 kwietnia (czwartek) do 14 kwietnia (wtorek).

              W tym czasie nie odbywają się zdalne lekcje.

            • Pedagog radzi

            • PROŚBA DZIECKA

               

              1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony

              2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuje - poczucia bezpieczeństwa.

              3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz mi pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze możliwe

              4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.

              5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

              6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest się nauczyć rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

              7. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.

              8. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem . To zagraża mojemu poczuciu wartości.

              9. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.

              10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie musze się przed Tobą bronić i robię się głuchy.

              11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuje się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

              12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

              13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

              14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę cała moją wiarę w Ciebie.

              15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

              16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupi. One po prostu są.

              17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat, byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie, stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

              18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie

              19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

              20. Nie bój się miłości. Nigdy.

              Janusz Korczak

            • Pedagog informuje

            • Szanowni Państwo,

              informujemy, że w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego wszelkie kontakty z biurem Stowarzyszenia Niebieska Linia odbywają się drogą telefoniczną (22 499 37 33) i mailową (info@niebieskalinia.org).


               

            • Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli - elektroniczne składanie oświadczeń woli

            • Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli - elektroniczne składanie oświadczeń woli

              Pomimo trwającej pandemii, rekrutacja do szkół i przedszkoli w Gminie Pasłęk trwa i nie zostanie przerwana. Zmieniają się jedynie pewne zasady - zamiast osobistego potwierdzania woli podjęcia nauki w danej placówce - rodzice mogą zrobić to drogą elektroniczną.

              16 marca 2020 roku zakończył się pierwszy etap rekrutacji dzieci do przedszkoli i klas I szkół podstawowych, czyli rejestracja wniosków  o przyjęcie do przedszkola lub szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

              1 kwietnia 2020 roku nastąpi podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

              Rodzice, którzy we wniosku podali adres poczty elektronicznej za jej pośrednictwem uzyskają powiadomienie dotyczące zakwalifikowania bądź niezakwalifikowania dziecka do przedszkola lub podstawowej. Rodzice, którzy we wniosku nie podali adresu poczty elektronicznej otrzymają tą informację logując się do systemu na konto dziecka.

              Od 1 kwietnia 2020 do 8 kwietnia 2020 roku trwać będzie potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia kandydata do danej placówki.

              W tym roku, ze względu na wprowadzony stan epidemii, możliwe jest potwierdzanie woli za pomocą narzędzi zdalnych, bez konieczności wizyty w placówce. Informację o sposobie potwierdzenia woli rodzice otrzymają na adres poczty elektronicznej (jeśli podali adres we wniosku) lub logując się do systemu na konto dziecka.

              9 kwietnia 2020 roku nastąpi podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Rodzice, którzy we wniosku podali adres poczty elektronicznej powyższą informację otrzymają mailem lub otrzymają tą informację logując się do systemu na konto dziecka.

              Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 1 czerwca 2020 roku. W serwisie elektronicznym dla rodziców https://rekrutacje.paslek.pl opublikowana zostanie lista wolnych miejsc w przedszkolach i szkołach i będzie możliwość rejestracji wniosków w rekrutacji uzupełniającej oraz przyjmowanie wydrukowanych wniosków wraz z załącznikami w placówce pierwszego wyboru.

            • Plan lekcji zdalnego nauczania

            • Poniżej w linku znajduje się zdalny plan lekcji, który obowiązuje od 25 marca 2020 dla klas IV-VIII. Uczniowie mają obowiązek uczestnictwa w lekcjach w domu w danym dniu o wybranej porze. Nauczyciele udostępniają lekcje za pomocą LIBRUS-a z wykorzystaniem różnych platform, linków i materiałów załączanych do Librusa.

              plan_lekcji.pdf

            • Organizacja nauczania zdalnego

            • Drodzy Rodzice i Uczniowie,

              Zgodnie z Rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej z dnia 20 marca br. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. szkoły zostały zobowiązane, by w okresie od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. realizowały swoje zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W takiej sytuacji znajdujemy się po raz pierwszy i jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich, co więcej brak jest szczegółowych wytycznych dla szkół dotyczących form pracy zdalnej z uczniami.

              Na w/w okres wprowadzamy zdalny plan lekcji, który został przekazany za pośrednictwem dziennika elektonicznego LIBRUS. Nauka zdalna będzie realizowana przede wszystkim za pomocą LIBRUS-a z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczycieli, w szczególności tych rekomendowanych przez MEN , zgodnie z zamieszczonym planem klas IV-VIII. Natomiast w klasach I-III i Oddziale Przedszkolnym poszczególni wychowawcy będą zamieszczali informacje indywidualnie dla swoich klas.

              Nie oznacza to jednak, że narzucamy Państwu porę, o której dziecko ma zapoznać się ze wskazówkami na dany dzień i podjąć pracę. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu rodzinach dziecko nie ma wyłącznego dostępu do komputera. Dokładniejszych informacji będą udzielali nauczyciele poszczególnych przedmiotów.

              Dziękując Rodzicom i Uczniom za dotychczasowe zaangażowanie i zdalną pracę proszę o wyrozumiałość i cierpliwość w dalszych działaniach.

               

            • Lektura w Internecie

            • Nie zdążyłeś do biblioteki, aby wypożyczyć lekturę przed zawieszeniem zajęć. Skorzystaj z zasobów w Internecie https://lektury.gov.pl/. To także dobry pomysł, aby odświeżyć znajomość lektur do egzaminu ósmoklasity lub poczytać dla przyjemności.

            • Szkoła okiem ucznia, czyli jak przetrwać....?

            • Oto kolejny pół-żartobliwy artykuł koła redakcyjnego z cyklu "Szkoła okiem ucznia, czyli jak przetrwać....?"

              Jak przetrwać czas wolny od szkoły z powodu koronawirusa?

              Cieszymy się z wolnego, ale 2 tygodnie może się Wam dłużyć. Dlatego powyżej podajemy garść rad.

              1. Możesz przespać ten czas, żeby uniknąć nudy. Poza tym sen wzmacnia odporność i pobudza myślenie.

              2. Poucz się i poodrabiaj zadania. To okazja, aby nadrobić zaległości oraz solidnie przygotować się do przełożonych prac klasowych. I tak Cię nie minął.

              3. Rozwijaj swoje umiejętności informatyczne. Pograj trochę, nie za długo.

              4. Zrezygnuj ze spotkań towarzyskich w realu. W Internecie Twoje życie społeczne może kwitnąć. W sieci nie ma też zaraźliwego koronawirusa.

              5. Zwiększaj swoją odporność. Jedz owoce i dostarczaj organizmowi dużo witamin.

              6. Myj ręce, myj ręce i ... myj ręce.

              7. Pamiętaj, dom jest Twoją bazą i ostoją. Nie opuszczaj go bez potrzeby.

               

              Koło redakcyjne:

              Julia Bielawska

              Jakub Wielgus

              Laura Denka

            • Obwieszczenie dyrektor szkoły - zawieszenie zajęć

            • Szanowni Państwo,

              informuję, iż zgodnie z niżej załączonym komunikatem, w dniach  16 - 25 marca br.  zajęcia w szkole i oddziale przedszkolnym zostają całkowicie zawieszone. Zgodnie z zaleceniem ministerstwa w w/w czasie szkoła nie będzie organizowała żadnych zajęć opiekuńczych. Natomiast jutro i pojutrze (12 i 13 marca) dla tych dzieci, które pojawią się w szkole i w oddziale przedszkolnym  będą  zorganizowane tylko zajęcia opiekuńcze, bez dożywiania.W przypadku  zmian będziemy Państwa informowali na bieżąco. Spotkania z rodzicami równiez zostają w tym czasie odwołane.

              Z wyrazami szacunku,

              Anna Sarnowska

               

              Komunikat MEN

              Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczychw przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

               

              Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

              Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

              Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

              Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

              • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
              • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
              • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
              • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
              • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
              • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

              Szkoły, przedszkola, placówki oświatowe

              • zajęcia w szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
              • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
              • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
              • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
              • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
              • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
              • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;

              Rodzicu,

              • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
              • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
              • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
              • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
              • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
              • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

              Uczniu,

              • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
              • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
              • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
              • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

              Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

              Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

              Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

              • dziennik elektroniczny;
              • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
              • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

              Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

              Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

              • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
              • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

               

              Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

              Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

              Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

              Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

            • Nikola wyśpiewała pierwsze miejsce w powiecie.

            • Nikola z klasy 2 wygrała Powiatowy Przegląd  Piosenki  Obcojęzycznej "Love is in the air", który odbył się 10 marca 2020 roku. Wyśpiewała🎼 pierwsze miejsce piosenką "Love me like you do" Elli Goulding w kategorii Juniorów. Gratulujemy.

            • Zbiórka baterii na finiszu.

            • Samorząd Uczniowski zachęca do przynoszenia zużytych baterii. Zbieramy je do 26 marca (czwartek) i przynosimy do pani Anny Adameczek - nauczycielki chemii lub pani woźnej. Dzieciom stawiamy dodatnie punkty, a pani Adameczek również 5 z chemii w klasach 7 i 8. Zbiórka ma formę konkursu - szkoła może wygrać nagrody rzeczowe (książki, gry, sprzęt na wf, pomoce dydaktyczne dla uczniów).

              opiekun SU

              Izabela Sadolewska

            • Warsztaty z pielęgniarką

            • Dnia 4 marca odbyły się warsztaty z pielęgniarką na temat higieny jamy ustnej. Dzieci z klasy pierwszej obserwowały pokaz prawidłowego szczotkowania zębów, a następnie same ćwiczyły pod okiem higienistki.

            • Szkoła oczami uczniów, czyli jak przetrwać....?"

            • Oto kolejny żartobliwy artykuł koła redakcyjnego z cyklu "Szkoła oczami uczniów, czyli jak przetrwać....?"

              Jak przetrwać matematykę?

              Matematyka to jeden z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Oto kilka sposobów, aby ciekawie spędzić czas na lekcji:

              1. "Czytać" podręcznik, a w rzeczywistości tylko go przeglądać. Niektóre rysunki wpadają w oko.
              2. Zapomnieć podręcznika, aby pod koniec lekcji cudownie go odnaleźć.
              3. Zgubić plecak, aby poszukiwać go pół lekcji.
              4. Osłabnąć na chwilę, żeby móc wyjść zaczerpnąć świeżego powietrza. A nuż przewietrzysz mózg i matematyka stanie się łatwiejsza.
              5. "Głowić się" nad zadaniem i poszukiwać rozwiązania w podręczniku, najlepiej .... w kluczu odpowiedzi.
              6. Kręcić się na krześle z miną myśliciela, aby spisać odpowiedź od kolegi.

              Pamiętajcie, że te wszystkie strategie to antyrady. A kto ich używa, to mu współczujemy. Najlepszym sposobem jest rzetelna praca na lekcji i uważanie na lekcji.

              koło redakcyjne:

              Julia Bielawska
              Daria Zimnowodzka
              Jakub Wielgus

            • Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

            • 1 marca w naszej szkole upamiętniamy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Klasy przygotowały gazetki ścienne na ten temat. Na zajęciach z historii temat był wprowadzany lub pogłębiany w zależności od poziomu klasy. Klasy VI-VIII wspólnie oglądały film dokumentalny o sytuacji żołnierzy AK.

              A oto garść faktów, o których warto pamiętać:

              Żołnierze wyklęci, to żołnierze którzy po rozwiązaniu AK w 1945r. nie złożyli broni. Walczyli oni za Polskę w latach 1945 – 1963.Rekrutujący się w większości z Narodowych Sił Zbrojnych Polacy nie pogodzili się z powojennym losem Polski i próbowali walczyć z okupantem. Według PRL-owskiej propagandy nie byli to żołnierze, lecz „leśne bandy” czy „zaplute karły reakcji”, stąd przydomek „żołnierze wyklęci”. Akcje większości oddziałów podziemia antykomunistycznego były wymierzone w oddziały zbrojne UB, KBW, MO, ale nie tylko. Likwidowali oni także donosicieli, którzy wydawali ich w ręce komunistycznych organizacji.

              W największym okresie działalności organizacja liczyła 25-30 tys. ludzi. Po amnestiach likwidowano ich najwięcej. Po 1947r. ilość odziałów drastycznie spadła, co ułatwiło UB i innym organizacjom wyłapywanie „Leśnych band”. 

                 

              Żołnierze Wyklęci, o których warto wiedzieć:

              Rotmistrz Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”- ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.  Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

              Hieronim Dekutowski „Zapora”- ur. 24 września 1918 w Dzikowie, zm. 7 marca 1949 w Warszawie. Pułkownik, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, harcerz. Schwytany 16 września 1947r. przez UB, przechodził okrutne śledztwo. 7 marca 1949r. zamordowany w Warszawskim więzieniu. Wraz z 6-ma jego byłymi żołnierzami.

              Danuta Siedzikówna „Inka” - ur. 3 września 1928 w Guszczewinie, zm. 28 sierpnia 1946 w Gdańsku. Sanitariuszka 4. szwadronu odtworzone na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Aresztowana przez to, że wiedziała gdzie znajduje się oddział Łupaszki. Zginęła dwa tygodnie przed osiemnastymi urodzinami.