Koło redakcyjne śle walentynkowe życzenia wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.
Aktualności
Z okazji Walentynek
Szkoła okiem ucznia, czyli seria "Jak przetrwać...?"
Szkole Koło Redakcyjne pragnie przedstawić serię żartobliwych mini-artykułów pod tytułem "Szkoła okiem ucznia czyli Jak przetrwać...?" Mamy nadzieję, że się Wam spodoba.
Odcinek 1: Jak przetrwać... przerwę?
Na przerwie jest strasznie głośno i coraz tłoczniej, wiec nasi uczniowie wymyślają strategie, jak przetrwać przerwę. Oto kilka z nich:
1. Okupywanie toalety pod pretekstem czekania w kolejce.
2. Wchodzenie ,, na chwilę'' do szatni pod pretekstem, że czegoś szukamy.
3. Powolne delektowanie się jedzeniem, co polega na konsumowaniu jednej kanapki przez trzy przerwy.
4. Wędrówki w tą i z powrotem do biblioteki tylko po to, aby upewnić się, że jest zamknięta.
5. Sprawdzanie stołówkowego menu na każdej przerwie. A nuż coś się zmieniło przez 45 minut?
Julia Bielawska
Julia Paszek
Daria Zimnowodzka
Zbiórki Szkolnego Klubu Wolontariuszy
Zimą Szkolny Klub Wolontariuszy przeprowadził 2 zbiórki:
1. "Góra Grosza" pod opieką pani mgr Małgorzaty Jakubschon. W sumie nasza szkoła uzbierała OGROMNĄ górę grosza, która zmieściła się w 2 PACZKACH, ważących 15 kilogramów, wysłanych do Towarzystwa Nasz Dom. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać kwotę 130 złotych. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za każdy grosz.
2. "Razem na święta" w akcji Księży Werbistów w Pieniężnie. Pod opieką mgr Małgorzaty Jakubschon zorganizowana została zbiórka pieniędzy dla potrzebujących oraz ofiar konfliktów i klęsk żywiołowych. Zebrano w sumie 80 złotych, które przekazano misjonarzom. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
"Bieg po zdrowie..." czyli mówimy stop papierosom
Klasa IV od lutego realizuje z wychowawcą mgr I. Sadolewską program profilaktyczny „Bieg po zdrowie”. To program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Nasza szkoła uczsetniczy w 3 edycji programu i wpisała go do stałych zadań profilatyczno-wychowawczych, skierowanych corocznie do uczniów klasy IV.
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Nowe zasady oceniania zachowania
Od II semestru nauki w naszej szkole funkcjonują nowe zasady oceniania zachowania oparte na punktach. Na start każdy uczeń otrzymuje 100 punktów, które odpowiadają ocenie dobrej. Punktu można pomnażać w ciągu semestru i roku za właściwe zachowanie, lecz za łamanie regulaminu są one odejmowane. Wszyscy nauczyciele przyznają punkty w dzienniku elektronicznym i są one na bieżąco widoczne dla rodziców i uczniów. Szczegóły oceniania zachowania znajdują się w zakładce dokumenty lub możecie Państwo pobrać plik klikając w poniższy link:
Podsumowanie I semestru nauki
Dyrektor szkoły pani Anna Sarnowska podsumowała pierwszy semestr roku szkolnego 2019/2020 r. na apelu informacyjnym przed feriami.
Najwyższą średnią w nauce uzyskała klasa IV - średnia klasy 4,35
Najwyższą średnią w nauce uzyskała Aleksandra Tanona z klasy VI - 5,67
Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni na forum.
A są to:
klasa I: Blanka Pych, Gabriel Wójcik, Michał Lenartowicz
klasa II: Anna Deptuła, Aleksandra Brzozowska, Aleksandra Drewnowska, Nikola Głuszyk, Oliwka Domańska, Paulina Kubaszek, Inga Połonowicz, Antoni Buska
klasa III:Alicja Bartoszewska, Diana Pych, Oliwia Adamczyk, Dawid Buska
klasa IV: Oliwia Wielgus, Dylan Wójcik, Maja Zawalich, Wiktoria Dmowska,
klasa V: Maja Drewnowska, Igor Klusek,
klasa VI: Aleksandra Tanona, Maja Pielech, Julia Paszek, Julia Matuszewska,
klasa VII: Karolina Deptuła, Amelia Rudek, Aleksander Pawłowski, Dominika Brandt, Julia Bielawska,
klasa VIII: Oliwia Pych, Oliwia Strzelecka, Hubert Żydanowicz
Wszyscy wymienieni uczniowie cechują się także nienaganną kulturą osobistą oraz postawą w szkole. Angażują się w życie klasy oraz całej społeczności uczniowskiej. Gratulujemy wyników uczniom. Gratulujemy także rodzicom, którzy czuwają nad rozwojem intelektualnym swoich pociech.
Ferie zimowe
Od 20 stycznia do 31 stycznia 2020 roku trwają ferie zimowe. Są to dni wolne do zajęć dydaktycznych oraz opiekuńczych. Szkoła nie organizuje także zajęć dodatkowych podczas ferii. Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.
Zawód: księgowa. Wywiad koła redakcyjnego.
Poniżej przedstawiamy wywiad z księgową naszej szkoły przeprowadzony przez zespół koła redakcyjnego.
Czy Pani lubi swoją pracę?
Księgowa: Tak.
Jak się Pani pracuje?
Księgowa: Powiem, że jest ciekawie.
Ile lat pracuje Pani w naszej szkole?
Księgowa: We wrześniu minęło 40 lat.
Gratulujemy. Czy poleciłaby Pani swoją pracę?
Księgowa: Tak, jeżeli ktoś lubi pracę siedzącą, papierkową, żmudną, którą trzeba wykonywać dosyć dokładnie i na bieżąco.
Jakie cechy powinna mieć dobra księgowa?
Księgowa: O, właśnie! Dobra księgowa powinna być skrupulatna. Powinna być odpowiedzialna i powinna lubić swoją pracę.
Ile lat trzeba się uczyć, aby być księgową?
Księgowa: Jak ja zaczęłam, to wystarczyło średnie wykształcenie. Obecnie, żeby być księgową w firmie jest wymagane wyższe wykształcenie, także wyższe ekonomiczne, czyli studia.
Czy cieszy się Pani z zarobionych pieniędzy?
Księgowa: Zawsze pieniądze cieszą.
Jakie są obowiązki księgowej?
Księgowa: U nas w szkole jest to: robienie zakupów, przygotowanie wynagrodzenia pracownikom, naliczenie ZUS-u, naliczenie podatków, wszelkiego rodzaju opłaty, księgowanie, wykonywanie sprawozdań: do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skabowego, do Urzędu Gminy, co miesięcznie sprawozdania z wydatków, wykonywanie statystyk, inwentaryzacji. Moje obowiązki dodatkowe to jeszcze kancelaria, czyli przyjmowanie dzieci i rejestrowanie ich w dziennku elektronicznym i do księgi ewidencji. I wiele innych obowiązków, które wynikają z potrzeb szkoły nauczycieli i uczniów.
Co lubi Pani w swojej pracy najbardziej?
Księgowa: Ojej. Co ja lubię najbardziej? Ha, Ha, Ha, nie potrafię powiedzieć tak od razu. No, no, lubię swoją pracę. Jest urozmaicona, choć wydawałoby się, że praca w księgowości jest monnotonna. Jedno i to samo: cyferki i literki. Ale jest sporo różnych spraw, na przykład: programów komputerowych, które trzeba poznać oraz różnych poleceń zwierzchników. Są obowiązki, które się ciągle powtarzają, ale w międzyczasie są różne przerywniki, które troszeczkę rozdzielają monotonnię.
Co by Pani zmieniła w swojej pracy?
Księgowa: Co ja bym zmieniła? Mówiąc szczerze, ta praca mi odpowiada. Ha Ha Ha. Nic bym nie zmieniała. No, możne trochę większe pobory dla wszystkich.
Czego Pani nie lubi w swojej pracy?
Księgowa: O! Nie lubię takich rzeczy, które trzeba zrobić "na już". Bo czasami są takie sytuacje, że przychodzę do pracy i nie mogę nic zaplanować bo... są inne zlecenia. Na przykład zaglądam na pocztę i patrzę, że na dziś muszę podać zestawienie, którego nie planowałam. Wtedy rzucam wszystko i biorę się za to, co pilniejsze. Nie lubię pracy w pośpiechu, bo można się pomylić, co skutkuje potem korektami. Gdy jest spokojnie i nie ma niespodzianek, to praca mi odpowiada.
Dziękujemy i życzymy spokoju w pracy.
wywiad przeprowadzili: Ola Tanona, Maja Pielech, Julia Bielawska, Jakub Wielgus, Laura Denka, Julia Paszek, Patryk Smorągiewicz
Wigilie klasowe
- 2
Wigilie klasowe w naszej szkole przygotowywane są w ostatnim dniu nauki. Było smacznie i nastrojowo. Dziękujemy rodzicom za przepyszne dania wigilijne przygotowane dla swoich pociech. Doceniamy Wasz wkład i zaangażowanie.
Jasełka szkolne "Razem na święta"
- 14
Tradycyjnie jasełka w naszej szkole wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. W akcji "Razem na święta" w uczniowie naszej szkoły wystawili przestawienie, w którym wzięła udział społeczność szkolna oraz lokalnaz naszej wsi Rogajny oraz okolic. Wspólnie kolędowaliśmy oraz z zapartym tchem śledziliśmy historię Rodziny Świętej, odgrywanej przez naszych niezawodnych małych aktorów. Nie zabrakło pogodnych wierszy oraz zabawnych akcentów. Nasi rodzice wspierali dzieci swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim za tak piękny ostatni dzień nauki w tym roku
Iza Sadolewska
Konkurs na bożonarodzeniową pocztówkę roztrzygnięty
Konkurs plastyczny na bożonarodzeniową pocztówkę cieszył się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszych uczniów. Wpłynęło 53 przepiękne kartki. Jury nagrodziło 18 osób. CIeszymy się, że nastój świąteczny udzielił się społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że pocztówki zostaną wysłane wraz z życzeniami.
Rysunek Nikolii opublikowany w kalendarzu
W konkursie plastycznym ”Bezpieczni w ruchu drogowym”, ogłoszonym przez Komendę Miejską Policji w Elblągu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz General Electric w Elblągu, nagrodzony został rysunek Nikolii Głuszyk z klasy III. 12 najlepszych prac zostało opublikowane w kalendarzu na rok 2020. Nasz dzielnicowy uroczyście wręczył laureatce wydrukowany kalendarz. Jej praca ubogaca kartę lipcową w kalendarzu.Tematyka konkursu dotyczyła takich zagadnień jak bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas wakacji i ferii zimowych, bezpieczeństwa rowerzystów, propagowania urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pasażerów.
Gratulujemy Nikolii. Rozwijaj dalej swoje talenty.
Zimowe dekoracje
Nadeszła zima, choć bez śniegu. To klasy w naszej szkole przybrały zimowy,
Życzenia bożonarodzeniowe
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2020 !!! Życzą Uczniowie i Nauczyciele. Przerwa świąteczna trwa od 21 grudnia do 6 stycznia. Miłego wypoczynku.
Poznajemy pracę funkcjonariusza Straży Granicznej
Dnia 16.12.2019 roku uczniów klas I-III odwiedził funkcjonariusz Straży Granicznej sierż. sztab. SG Paweł Doliński. Pan Paweł opowiadał o pracy w Straży Granicznej i przedstawił prezentację, obrazującą pracę tej formacji. Wyjaśnił jak wygląda ochrona granicy państwowej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zdjęcia pokazujące maszyny do działań na wodzie (poduszkowce), na lądzie i w powietrzu (śmigłowce Anakonda). Mówił o niebezpieczeństwie podczas przebywania nad wodą. Uczniowie nie tylko z zainteresowaniem słuchali i oglądali, ale zadawali prowadzącemu liczne pytania. Pogadanka była również okazją do omówienia z uczniami zasad bezpiecznego zachowania na drodze i konieczności noszenia elementów odblaskowych, a dodatkowo zasad postępowania w przypadku próby kontaktu ze strony nieznajomych osób. Na koniec dzieci otrzymały opaski odblaskowe dla bezpiecznego poruszania się po drogach. Dziękując za wizytę, dzieci wręczyły drobny upominek. Najpiękniejszym jednak podarunkiem było zainteresowanie, które towarzyszyło dzieciom podczas całego spotkania.
J.D
Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową
Szkolna Gala Wolontariatu
- 1
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się Szkolna Gala Wolontariatu, na której nasi uczniowie - wolontariusze otrzymali dyplomy za działalność charytatywną w różnych akcjach. W akcji "BohaterON" uczniowie pisali i rysowali pocztówki do powstańców warszawskich. Wyróżnione zostały dwie klasy: klasa I oraz II.
W naszej szkole odbyły się liczne zbiórki: zużytych telefonów komórkowych, baterii i nakrętek plastikowych oraz "Góry Grosza". W tych akcjach brało udział się wielu uczniów.
Szczególne wyrazy uznania należą się dla osób udzielających pomocy koleżeńskiej w nauce. Za systematyczną pomoc dyplomami zostali nagrodzeni: Maja Zawalich, Marek Walczak, Wiktoria Dmowska, Diana Pych, Ala Bartoszewska, Oliwia Wielgus, Paulina Gnatkowska, Amelia Rudek.
Wolonatriusze sprzedawali także kalendarzyki w akcji "Pomoż i Ty", którą koordynowały Ola Tanona oraz Amelia Rudek. Brajan Pocałujko otrzymał dyplom za inicjatywę wcielenia się w Świętego Mikołaja poczas Mikołajek, a Amelka także za szczególną opiekę nad najmłodszymi uczniami w świetlicy i bibliotece w wolnym czasie.
Przepiękne książeczki oraz płyty DVD z baśniami podarowali szkole: Julia Matuszewska, Maja Zawalich, Wiktoria i Mateusz Dmowscy.
Wszystkim uczniom - wolontariuszom serdecznie dziękujemy. Wasza praca i zaangażowanie jest bardzo ważna. Jesteśmy z Was dumni.
Julia Bielawska
Jesienne klasy - wynik konkursu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii jesienne klasy.
Jesień dobiega końca. A nasz konkurs na najładniejszą jesienną dekorację klasy został rozstrzygnięty. Komisja w składzie: pani Danuta Paduszek, pani Ala Kużel oraz pani Anna Waiss, obejrzała wszytkie sale i wybrała zwycięzców. Najładnieszej przystrojone sale to sale: numer 6 (pod opieką klasy VII), numer 2 (pod opieką klasy II) i pomiesczenie Odziału Przedszkolnego. Te zespoły otrzymały od pani dyrektor nagrody do swoich klas: puzzle, gry oraz dekoracyjne kwiaty. II miejsce zajęły sale: numer 4 i 4a oraz 1. Dużo przyjemniej uczymy się w tak przystrojonych salach. W grudniu dekoracje zmienione zostają na świąteczne.
Iza Sadolewska
Mikołajki
I w tym roku odwiedził nas Mikołaj wraz z towarzyszącym mu Elfem. 5 i 6 grudnia Mikołaj zawitał w progach każdej klasy. Zgodnie z tradycją uczniowie przygotowali skromne paczki, którymi obdarowywali się nawzajem, a zadaniem Mikołaja było paczuszki rozdać. Mikołaj najmłodszych przepytał ze znajomości wierszyków i piosenek, starszych z tabliczki mnożenia i słówek z angielskiego. Mikołajowa para wykazała się pomysłowością w zadawaniu zadań dostosowanych do możliwości dzieci i młodzieży. Nawet nauczycielki musiały wyznać, czy zachowywały się grzecznie przez cały rok.
Iza Sadolewska
Dyskoteka Andrzejkowa
28 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się na anderzejkowej dyskotece. Niektórzy przyszli nawet w fantazyjnych piżamach.
Archiwum Aktualności