W dniu 24 listopada 2022 r. klasy I-III i OP wybrały się do Pasłęckiego Ośrodka Kultury na seans teatralnego spektaklu profilaktycznego pt. "Zaczarowana kraina". Widowisko zawierało treści z zakresu problematyki antyalkoholowej i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Spektakl profilaktyczny "Zaczarowana kraina"
- 2
Oferta fotografa
30 listopada będzie możliwość zrobienia sobie zdjęć indywidualnych i klasowych. Proszę o zapoznanie się z ofertą na zdjęciu.
Dyskoteka andrzejkowa SU
- 10
23 listopada klasy IV-VIII bawiły się na dyskotece andrzejkowej. Oprócz tańców, było także karaoke, konkursy oraz taniec z miotłą. Uczniowie przygotowali także babeczki jako poczęstunek między wygibasami, Obejrzyjcie, jak młodzież potrafi się świetnie bawić.
Konkurs ekologiczny
Zapraszamy klasy I-III do udziału w konkursie platycznym "Segregacja śmieci w oczach dzieci" . Prace składamy do wychowawców do 1 grudnia 2022 r.
Podsumowanie akcji SU "Szkoły pełne talentów"
Dziękujemy wszystkim, którzy tak sumiennie zbierali Talenciaki i przekazywali je naszej szkole - czy to skanując kupony przez Internet, czy wrzucając je do skrzynki w szkole.
Dzięki Wam zebraliśmy w sumie 1147 talenciaków, które możemy wymienić na nagrody dla szkoły. W przyszłym tygodniu Samorząd Uczniowski wybierze nagrody z dostępnej puli.
Laboratorium przyszłości
- 2
Nasza szkoła otrzymała podstawowy zestaw nowoczesnego sprzętu do wykorzystania na lekcjach w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. Klasy I-III pracują z klockami do samodzielnej konstrukcji, które rozwijają umiejętności manualne, myślenie i wyobraźnię przestrzenną uczniów. A nuż rozwiną się talenty inżynieryjne.
Śniadanie daje moc
- 10
Nasze dzieci wiedzą, że dobre śniadanie to dobry początek dnia. To najważniejszy ze wszystkich posiłków. Dzięki niemu mamy więcej energii, siły i potrafimy skoncentrować się na swoich zajęciach.
17 listopada uczniowie klas OP i I-III samodzielnie przygotowali i zjedli pyszne, energetyczne i zdrowe śniadania ze swoimi paniami. Każda klasa wykazała różnorodność kulinarną. Obok tradycyjnych kanapek na stołach pojawiły się tosty, płatki na mleku, sandwiche, naleśniki, gofry, potrawy z jajek, sałatki owocowe i wiele innych pyszności. Mniam.
Poczet sztandatowy na gminnych obchodach Dnia Niepodległości
- 4
Tak pięknie prezentował się nasz poczet sztandarowy 11 listopada we mszy za Ojczyznę oraz podczas przemarszu z flagą pod Pomnik Niepodległości na gminnych obchodach 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podziękowania dla chorążego Leo Nasternaka oraz asysty: Mai Drewnowskiej i Leny Nasternak z klasy VIII. Jesteśmy dumni z postawy naszego pocztu.
Podziękowanie za kotyliony
Wychowawca oraz uczniowie klasy 2 dziękują Pani Rozalii Rogowskiej za wykonanie przepięknych kotylionów z okazji Święta Niepodległości. Dziękujęmy
Tęcza w próbówce czyli chemia w praktyce
- 3
Eksperyment to nieodzowny element nauki. Na lekcja może być naprawdę ciekawie i kolorowo, szczególnie gdy jest to doświadczenie chemiczne. Klasa VII na lekcji chemii wykonywała wieżę gęstości zabarwioną na tęczowo. Efelty są naprawdę spektakularne.
Kotylion dla każdego - akcja SKW
Wolontriusze naszej szkoły wykonali przepiękne kotyliony na obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które zostały przekazane do gminy. Nasze kotyliony będą ozdabiać stroje mieszańców 11 listopada podczas Mszy za Ojczyznę oraz przemarszu dla Niepodległej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję kotylionową!
Narodowe Święto Niepodległości - akademia
- 8
10 listopada klasa VII i V wystąpiła w patriotycznym przedstawieniu z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uczniowie przedstawili drogę Polski do wolności od momentu rozbiorów Polski do odzyskania niepodległości w 1918 r. Śpiewem, wierszem oraz arangżacją flagi narodowej ukazali jak bogatą mamy spuściznę. Cała szkoła uczciła jutrzejsze święto stojem galowym oraz kotylionami. Z dumą przyznajemy, że warto jest być Polakiem w wolnej ojczyźnie.
Szkoła do Hymnu! - akcja SU
10 listopada cała szkoła odśpiewała 4 oficjalne zwrotki hymnu Polski o symbolicznej godz. 11:11 w obecności pocztu sztandarowego, biorąc udział w akcji ogólnopolskiej "Szkoła do hymnu!". Uczciliśmy w ten sposób Narodowy Dzień Niepodległości.
Czy wiesz, że hymn Polski:
- został napisany przez Józefa Wybickiego,
- nazywany jest Mazurkiem Dąbrowskiego, jednakże oryginalny tytuł brzmi Hymn Legionów Polskich we Włoszech.
- twórca muzyki do tej pory pozostaje nieznany,
- utwór nazywany jest Mazurkiem Dąbrowskiego na cześć generała Jana Henryka Dąbrowskiego, współtwórcy Legionów i towarzysza broni Józefa Wybickiego.
- pieśń od 1797 roku podnosiła na duchu polskich żołnierzy i stała się bardzo popularna wśród Polaków na emigracji.
Na szkolnym facebooku zamieściliśmy krótki film z wydarzenia
Doradztwo zawodowe - spotkanie z pielęgniarką
Klasa VIII na spotkaniu z pielęgniarką poznawała tajniki niektórych zawodów medycznych. Do tej grupy zawodów zaliczamy m.in. następujące profesje:
- lekarz,
- pielęgniarka,
- położna,
- ratownik medyczny,
- farmaceuta,
- diagnosta laboratoryjny,
- fizjoterapeuta
Cechy, które są ważne w zawodach medycznych to:
- Dyskrecja - informacje o stanie zdrowia pacjenta należą do danych wrażliwych. Ich ujawnienie jest nie tylko karalne, ale także podważa zaufanie pacjenta do pracowników systemu ochrony zdrowia.
- Empatia - pacjenci zazwyczaj poszukują pomocy, kiedy zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Musi to wiązać się z dużą dawką stresu dla nich samych, a także ich bliskich. Z tego powodu odpowiednia komunikacja i wrażliwe podejście wydają się bardzo ważną sprawą.
- Skrupulatność - nietrudno wyobrazić sobie, jakie skutki może mieć pomylenie nazwy lub dawki leku czy przeprowadzenie badania obrazowego u pacjenta, u którego jest ono przeciwwskazane. Zawody medyczne wiążą się z olbrzymią odpowiedzialnością za ludzkie życie i zdrowie.
Jeżeli posiadasz te cechy oraz interesujesz się zdrowiem, rozważ dalszą edukację pod kątem kierunków biologicznych.
Zapobiegamy próchnicy - warsztaty higieny jamy ustnej
Szczotkowanie zębów to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Przekonali się o tym uczniowie na warsztatach szczotkowania zębów, przeprowadzonych przez naszą szkolną pielęgnarkę.
Oto klika cennych rad:
- Wyeliminowanie cukru z diety.
- Zastąpienie kolorowych napojów wodą.
- Rezygnacja z przetworzonej żywności.
- Zrezygnowanie z produktów z zawartością konserwantów.
Wiele razy zdarza się, że dziecko pije kolorowe i gazowane napoje, na przekąskę je ciasteczka, chipsy, lizaka lub cukierki, a przed snem pije mleko lub kakao. Te wszystkie codzienne czynności mogą doprowadzić do powstawania próchnicy zębów u dzieci. Po umyciu zębów, przed snem, należy podawać dziecku wyłącznie wodę.
6 kroków do prawidłowego czyszczenia jamy ustnej:
- Wypłukanie ust wodą.
- Nałożenie pasty na szczoteczkę.
- Szczotkowanie zewnętrznych i wewnętrznych zębów ruchami okrężnymi lub wymiatającymi.
- Wyczyszczenie języka ruchami wymiatania.
- Wypluć pastę i wypłukać jamę ustną wodą lub płynem stomatologicznym.
- Umycie szczoteczki wodą.
Odwiedziny psów i akcja na rzecz schroniska "Psi Raj" - akcja SKW
- 13
9 listopada podsumowaliśmy akcję pomocy dla bezdomnych zwierząt i gościliśmy w szkole kierownik schroniska „Psi Raj” w Pasłęku - panią Barbarę Zarudzką wraz z Inspektorem Ochrony Zwierząt panem Jerzym Moskalem.
Nasi wolontariusze podarowali potrzebującym zwierzętom karmę, koce oraz pieniążki na schronisko. Brawa dla Was za zaangażowanie!
Pani Brabara Zrudzka przedstawiła działalność schroniska podczas prezentacji multimedialnej, ukazując jak ciekawa i satysfakcjonująca może być bezinteresowna praca wolontariusza. Największym powodzeniem cieszyły się jednak 2 psy: owczarek nizinny i rotwajler, które tworzyszyły panu Jerzemu Moskalowi. Cierpliwie i posłusznie wykonywały wszystkie jego polecenia, a także okazały się łase na głaskanie i podziwy dzieci, do których ufnie lgnęły. Pan Moskal przybliżył dzieciom zasady postępowania z obcymi psami w różnych sytuacjach.
Dziękujemy za cenne informacje, a także pouczającą lekcję wrażliwości na potrzeby zwierząt.
Pasowanie na czytelnika
4 listopada uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie pasowani na czytelników szkolnej biblioteki.
Otrzymali podstawowe informacje na temat zasad wypożyczania i postępowania z książkami. Następnie uczestniczyli w zabawach: rozwiązywali zagadki i rebusy związane z biblioteką oraz bajkami. Każdy otrzymał na własność książeczkę.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Warto wiedzieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy.
"Czytamy poezję w szkole"
Pasłęckie Towarzystwo Przyjaciół Kultury realizuje w naszej szkole projekt literacki "Czytamy poezję w szkole". Towarzystwo przekazało szkolnej bibliotece pakiet książeczek do lektury na kwotę 300 złoty. Pod opieką polonistki mgr Moniki Deptuły oraz biliotekarski mgr Małgorzaty Jakubschon dzieci będa pogłębiać swoje zainteresowania czytelnicze. Prezes stowarzyszenia pani Regina Dąbrowska w maju zorganizuje spotkanie z poetą połączone ze wspólnymy czytaniem i recytacją ulubionych fragmentów uczniów.
Edukacja filmowa z "Guliwerem"
28 października całą szkołą obejrzeliśmy film "Gulliver Returns" w POKu. To komedia animowana komputerowo z 2021 roku. Oparty na oryginalnym pomyśle Wołodymyra Zełenskiego, Borysa i Serhija Szefirów oraz Andrija Jakowlewa. Jak każda dobra baśń, film przekazuje moralną prawdę - tu o tym, że o wielkości człowieka decyduje jego serce oraz czynny.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie