• Egazamin na kartę rowerową

• Po roku przygotowań oraz dwutletniej przerwie spowodowaniej pandemią Covid uczniowie klas IV, V i VI  przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. W trakcie trwania roku szkolnego pod czujnym okiem mgr Małgorzaty Tylińskiej uczniowie uczyli się zasad poruszania po jedni i  badali budowę roweru na lekcjach techniki, ale także ćwiczyli jazdę na rowerze po wyznaczonym torze w ramach wychowania fizycznego.

Aby przystąpić do egzaminu na kartę rowerową należy mieć ukończone 10 lat. Egzamin, jaki zdają uczestnicy, składa się z dwóch części. Po zdaniu części teoretycznej uczestnicy przechodzą do następnego etapu, jakim jest egzamin praktyczny. Spośród 32-osobowej grupy tylko 3 osobom nie udało się zaliczyć egzaminu praktycznego. Mają szansę za rok. Pozostałym 29 uczniom gratulujemy i  życzymy bezpiecznych wycieczek rowerowych.

• "Poznaj Polskę" - wycieczka do Torunia

• 26 maja uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Torunia w ramach projektu “Poznaj Polskę", dofinansowanej przez Ministra Edukacji i Nauki. Jednym z pierwszych punktów wycieczki był spacer po Starówce Miasta, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące gotyckich zabytków. Następnie pod bacznym okiem Mistrza Piernikarskiego uczniowie przenieśli się do średniowiecznego Torunia i stali się uczniami “partaczy” (czyli rzemieślników). Wszyscy wzięli czynny udział w warsztatach wypieku aromatycznych pierników i każdy uczestnik otrzym na pamiątkę własnoręcznie wykonany przez siebie piernik. W cenie wycieczki przewidziany był także obiad w jednej z klimatycznych restauracji na Starówce. Był też oczywiście czas na zakup pamiątek oraz buszowanie w kolorowym sklepie ze słodkościami.

• Spotkanie zawodoznawcze z kosmetolog

• Dnia 27 maja gościliśmy w szkole panią Magdalenę Nowosielską – kosmetolog, właścicielkę zakładu kosmetycznego i medycyny estetycznej w Pasłęku. Pani Magda w barwny i ciekawy sposób przybliżyła dziewczętom z klas VI-VIII swoją ścieżkę zawodową, dając przy okazji cenne rady w indywidualnych wyborach zawodu i kierunków dalszej nauki. Po spotkaniu wszyscy będziemy już wiedzieli, czym różni się praca kosmetyczki od kosmetologa. Uczennice dowiedziały się, jaki profil w szkole ponadpodstawowej powinny wybrać, gdy zdecydują się na zawód kosmetyczki lub kosmetologa, a także jak poradzić sobie na studiach, jeżeli wcześniej wybraliśmy całkiem odmienny profil w szkole. Poznaliśmy, czym cechuje się praca kosmetologa w praktyce. Okazuje się, że dobrzy kosmetolodzy kształcą się całe życie, samodzielnie ćwicząc oraz zdobywając kolejne certyfikaty. W swoim wystąpieniu pani Magda dużą uwagę zwracała również na fakt, iż palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na skórę i cerę. Dziękujemy pani Magdzie za poświęcony czas oraz cenne rady z doradztwa zawodowego.

• Ósmoklasiści, powodzenia!

• Dziś ósmoklasiści rozpoczęli obowiązkowy egzamin końcoworoczny. Kolejno w dniach 24, 25, 26 maja odbywać będą się egzaminy z języka polskiego (120 minut), matematyki (100 minut) i języka angielskiego (90 minut). Wyniki egzaminów ósmoklasisty ogłoszone zostaną w całej Polsce 1 lipca. Drodzy ósmoklasiści, trzymamy za Was kciuki!

• Czwórbój Lekkoatletyczny

• 23 maja na Stadionie Miejskim w Pasłęku zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego w Czwórboju Lekkoatletycznym Szkół Podstawowych (klasy V-VI). Naszą szkołę reprezentowała grupa chłopców z klas: IV i VI: Antoni Buska, Gracjan Połonowicz, Piotr Biernacki, Piotr Orzoł, Bartosz Graczyk, Dylan Wójcik-Szynklarz.

• Warsztaty decoupage i zwiedzanie zagrody agroturystycznej w Sąpach

• 18 maja klasy IV, V i VI na wycieczce integracyjnej odwiedziły Zagrodę Edukacyjną "Ziołowy Dzbanek" w Sąpach. W ramach warsztatów decoupage każde dziecko wykonało samodzielnie ozdobną ramkę. Wszystkie gipsowe ramki prezentowały się wspaniale, z uczniowie wykazali się kreatywnością w komponowaniu motywów z użyciem serwetek. Większość przeznaczy ramki na prezenty dla mam w związku ze zbliżającym się Dniem Mamy. Podczas zwiedzania zagrody mieliśmy możliwość obejrzeć i nakarmi

• Rajd turystyczno- krajoznawczy

• 13 maja uczniowie klas VII-VIII wybrali się na rajd do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego pod opieką nauczyciela geografii Marioli Dorniak. Ten rodzaj wycieczki to nie tylko zdrowy i aktywny wypoczynek, ale także poszerzenie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. W siedzibie Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie uczniowie zapoznali się  w sali edukacyjnej z życiem lasu i jezior, z przewodnikiem-leśnikiem wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na ścieżce dydaktycznej do rezerwatu jeziora  „Jasne”, który chroni unikatowe w kraju jezioro oligotroficzne. Po drodze uczestnicy zobaczyli jak wygląda las mieszany w różnym wieku, buczyna pomorska, ols, bór wilgotny. Wyprawę zakończyło wejście na wieżę widokową w Siemianach, skąd roztacza się widok na najdłuższe jezioro w Polsce: Jeziorak. Wycieczka była atrakcyjną formą poznania ciekawych miejsc przyrodniczych w naszym regionie.

• Poznajemy zawody - fryzjer

• 12 maja gościliśmy w szkole  fryzjerkę panią Mirellę Kosiewicz.  Pani Mirella opowiedziała uczniom klas I-III o swoim zawodzie w profesjonalny sposób. Dzieci dowiedziały się o pracy fryzjera w salonie, poznały przybory fryzjerskie, przełamywały strach przed peleryną fryzjerską i nożyczkami do strzyżenia. Fryzjerka urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji, a jedna z uczennic wyszła ze szkoły z nową fryzurą

Dziękujemy Pani Mirelli za poświęcony czas oraz bardzo interesujące spotkanie.